Sobota, 17 października 2026 · Imieniny: Andrzej, Ignacy, Seweryna
Notowania EUR/PLN4,3661 ▼ -0,1%USD/PLN3,8827 ▼ -0,3%Pszenica konsumpcyjna948 zł/t ▲ 1,2%Kukurydza972 zł/t ▲ 0,6%Rzepak2 501 zł/t ▲ 1,4%Tuczniki6,38 zł/kg ■ 0,0%Młode byki27,19 zł/kg ▲ 1,3%Mleko surowe1,81 zł/kg ▲ 1,1%Stan: 17.10, 07:28 · wszystkie ceny
Gorące tematy:

Pszenica ozima – odmiany zalecane w województwach 2026

Odmiany pszenica ozima rekomendowane przez COBORU do uprawy w poszczególnych województwach na 2026 r.

Wybierz województwo, aby zobaczyć listę. Poniżej pełna tabela: rok pierwszej rekomendacji w województwie.

Odmiany jakościowe chlebowe (grupa A)

OdmianaDŚKPLBLSŁDMPMZOPPKPLPMŚLŚKWMWPZPRazem
Sova26262626262626262626262612
LG Optimist2625262625262626262610
Alegoria2625262526266
Opoka22212222215
RGT Diplom252624244
RGT Kilimanjaro171716214
Euforia2021213
Pallas2426253
Asory25262
KWS Espinum26R26R2
Ostoja26262
Fuzja26R1
Impresja261
Kaprun26R1
Linus151
SU Quiz26R1

Odmiany chlebowe (grupa B)

OdmianaDŚKPLBLSŁDMPMZOPPKPLPMŚLŚKWMWPZPRazem
Revolver24242423242524232324232412
Bulldozer2525252526252525252510
Essa26252625262626268
Knut25242426242324258
Venecja21222221222222218
Chevignon252625252524257
SU Banatus242523252324247
Symetria2425232323236
Arevus24262524235
KWS Lirum25262626265
RGT Kreuzer25262525265
RGT Provision23232623235
Bright262426264
Hyvega F 1262524254
LG Mondial252525254
Liberia252525254
Persona262626264
RGT Bilanz202019204
Elektra2525253
Iskra2625263
LG Fabianus26R26R26R3
SU Marathon26R26R26R3
Błyskawica21212
LG Keramik22212
Plejada21202
Adrenalin251
Alabama26R1
Argument261
Bonanza251
Eriksen26R1
Polarkap251
SU Mangold231
SY Orofino221

Skróty: DŚ – dolnośląskie, KP – kujawsko-pomorskie, LB – lubelskie, LS – lubuskie, ŁD – łódzkie, MP – małopolskie, MZ – mazowieckie, OP – opolskie, PK – podkarpackie, PL – podlaskie, PM – pomorskie, ŚL – śląskie, ŚK – świętokrzyskie, WM – warmińsko-mazurskie, WP – wielkopolskie, ZP – zachodniopomorskie. W komórce dwie ostatnie cyfry roku pierwszej rekomendacji (np. 24 = 2024, 26R = wstępna rekomendacja na 2026).

Odmiana o kłosie ościstym: KWS Espinum.

Inne gatunki

Skąd są dane

Stan na: lista na rok 2026 (ustalona w styczniu 2026 r.). Źródło: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw 2026. Rok w tabeli to rok, w którym odmianę po raz pierwszy zalecono w danym województwie; „R” – wstępna rekomendacja.