Sobota, 17 października 2026 · Imieniny: Andrzej, Ignacy, Seweryna
Notowania EUR/PLN4,3661 ▼ -0,1%USD/PLN3,8827 ▼ -0,3%Pszenica konsumpcyjna948 zł/t ▲ 1,2%Kukurydza972 zł/t ▲ 0,6%Rzepak2 501 zł/t ▲ 1,4%Tuczniki6,38 zł/kg ■ 0,0%Młode byki27,19 zł/kg ▲ 1,3%Mleko surowe1,81 zł/kg ▲ 1,1%Stan: 17.10, 07:28 · wszystkie ceny
Gorące tematy:

Żyto ozime – odmiany zalecane w województwach 2026

Odmiany żyto ozime rekomendowane przez COBORU do uprawy w poszczególnych województwach na 2026 r.

Wybierz województwo, aby zobaczyć listę. Poniżej pełna tabela: rok pierwszej rekomendacji w województwie.

Odmiany populacyjne

OdmianaDŚKPLBLSŁDMPMZOPPKPLPMŚLŚKWMWPZPRazem
Dańkowskie Kanter242625232525252524242411
Dańkowskie Avanti26252526265
Dańkowskie Granat18211818185
Dańkowskie Kalcyt26262425255
Dańkowskie Alvaro2526263
Dańkowskie Skand2420203
Dańkowskie Turkus1919223
Antonińskie221
Dańkowskie Dragon241

Odmiany mieszańcowe

OdmianaDŚKPLBLSŁDMPMZOPPKPLPMŚLŚKWMWPZPRazem
KWS Igor24242523242524242323232424252415
KWS Gilmor262525252425252524252511
SU Perspectiv2525252523232326249
KWS Pulsor25252525252625258
Gulden252425252525257
KWS Jethro2221252122216
Astranos252526R26265
KWS Identor25262625255
KWS Cursor26R26R26R26R4
KWS Rotor242424244
KWS Tayo262226224
SU Atum26R26R26R26R4
SU Thor262526254
SU Dreamer2423243
KWS Dolaro19192
KWS Initiator251
KWS Inspirator251
KWS Fidalgor26R1

Skróty: DŚ – dolnośląskie, KP – kujawsko-pomorskie, LB – lubelskie, LS – lubuskie, ŁD – łódzkie, MP – małopolskie, MZ – mazowieckie, OP – opolskie, PK – podkarpackie, PL – podlaskie, PM – pomorskie, ŚL – śląskie, ŚK – świętokrzyskie, WM – warmińsko-mazurskie, WP – wielkopolskie, ZP – zachodniopomorskie. W komórce dwie ostatnie cyfry roku pierwszej rekomendacji (np. 24 = 2024, 26R = wstępna rekomendacja na 2026).

Odmiana niezarejestrowana w Polsce, znajdująca się we Wspólnotowym katalogu odmian roślin rolniczych: Astranos.

Inne gatunki

Skąd są dane

Stan na: lista na rok 2026 (ustalona w styczniu 2026 r.). Źródło: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw 2026. Rok w tabeli to rok, w którym odmianę po raz pierwszy zalecono w danym województwie; „R” – wstępna rekomendacja.