Sobota, 17 października 2026 · Imieniny: Andrzej, Ignacy, Seweryna
Notowania EUR/PLN4,3661 ▼ -0,1%USD/PLN3,8827 ▼ -0,3%Pszenica konsumpcyjna948 zł/t ▲ 1,2%Kukurydza972 zł/t ▲ 0,6%Rzepak2 501 zł/t ▲ 1,4%Tuczniki6,38 zł/kg ■ 0,0%Młode byki27,19 zł/kg ▲ 1,3%Mleko surowe1,81 zł/kg ▲ 1,1%Stan: 17.10, 07:28 · wszystkie ceny
Gorące tematy:

Rzepak ozimy – odmiany zalecane w województwach 2026

Odmiany rzepak ozimy rekomendowane przez COBORU do uprawy w poszczególnych województwach na 2026 r.

Wybierz województwo, aby zobaczyć listę. Poniżej pełna tabela: rok pierwszej rekomendacji w województwie.

Odmiany populacyjne

OdmianaDŚKPLBLSŁDMPMZOPPKPLPMŚLŚKWMWPZPRazem
Bachus2524242524242425252524252513
Tom2625252426262425269
Derrick25202221202121208
Kuba252625264
Telly26R26R26R26R4
Anton25252
Marvin26262
SM Bolt26R1

Odmiany mieszańcowe

OdmianaDŚKPLBLSŁDMPMZOPPKPLPMŚLŚKWMWPZPRazem
DK Excited232223232222222323222223222514
DK Exaura2625252424252625242524262513
KWS Lauros25252524252525252424242512
LG Apollonia252526252425262526252511
PT315262526252626252625252511
Amoroso262626262526257
Artemis222222212221237
Crocant252525252525267
DK Exima262525252526267
LG Auckland2525242624256
LG Austin2626262526266
Ceos26R26R26R26R26R5
LG Aphrodite26262525265
Richmond26R262625265
Romeo26262626255
DK Excentric252425254
Temptation262225264
Jurek2424243
LG Avenger26R26R26R3
LG Tarantula26R26R26R3
Metropol2424263
DK Expose25252
Hiberia26R26R2
Janosh26252
LG Aviron23222
LID Caliento26R26R2
LID Invicto26R26R2
Bernstein26R1
Create261
Cromat261
DK Exbury261
Dynamic221
KWS Granos261
LG Academic26R1
LG Armada26R1
LG Arnold261
LID Sandro26R1
Manhattan261
Nebraska26R1
Trezzor261

Skróty: DŚ – dolnośląskie, KP – kujawsko-pomorskie, LB – lubelskie, LS – lubuskie, ŁD – łódzkie, MP – małopolskie, MZ – mazowieckie, OP – opolskie, PK – podkarpackie, PL – podlaskie, PM – pomorskie, ŚL – śląskie, ŚK – świętokrzyskie, WM – warmińsko-mazurskie, WP – wielkopolskie, ZP – zachodniopomorskie. W komórce dwie ostatnie cyfry roku pierwszej rekomendacji (np. 24 = 2024, 26R = wstępna rekomendacja na 2026).

Odporność na kiłę kapusty potwierdzona w badaniach IOR-PIB: Crocant, Richmond, LG Tarantula, Create, Cromat.

Odmiana niezarejestrowana w Polsce, znajdująca się we Wspólnotowym katalogu odmian roślin rolniczych: DK Exima, LG Austin, Ceos, DK Exbury, LG Academic, Trezzor.

Inne gatunki

Skąd są dane

Stan na: lista na rok 2026 (ustalona w styczniu 2026 r.). Źródło: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw 2026. Rok w tabeli to rok, w którym odmianę po raz pierwszy zalecono w danym województwie; „R” – wstępna rekomendacja.