Wtorek, 3 listopada 2026 · Imieniny: Hubert, Marcin, Sylwia
Notowania EUR/PLN4,4185 ▲ 0,5%USD/PLN3,9389 ▲ 0,4%Pszenica konsumpcyjna972 zł/t ▲ 0,8%Kukurydza973 zł/t ▲ 1,7%Rzepak2 513 zł/t ▲ 0,5%Tuczniki6,27 zł/kg ▼ -0,6%Młode byki27,77 zł/kg ▲ 0,1%Mleko surowe1,94 zł/kg ▲ 2,1%Stan: 3.11, 06:10 · wszystkie ceny
Gorące tematy:
Ciągniki

Ciągnik do 50 ha: jak dobrać moc (Claas Arion 400 i DLG-PowerMix)

Październikowy raport CEPiK/PIM za 2026 r. nie został jeszcze opublikowany na stronie PIGMIUR. Przy wyborze ciągnika do gospodarstwa do ok. 50 ha producent CLAAS podaje w serii ARION 400 moc maksymalną ECE R 120 od 100 do 155 KM, a DLG opisuje PowerMix jako ujednolicony test zużycia paliwa.

Zielony ciągnik Claas Arion 410 z ładowaczem czołowym na łące

W skrócie: Brak październikowych rejestracji CEPiK na PIGMIUR (najnowszy miesiąc: wrzesień 2026). Przy doborze mocy do ok. 50 ha seria CLAAS ARION 400 ma według producenta moc maksymalną ECE R 120 w zakresie 100–155 KM (m.in. 420: 100 KM, 440: 125 KM, 460: 145 KM; silnik 4 cyl., 4,50 l). DLG-PowerMix pozwala porównać zużycie paliwa w cyklach polowych i transportowych.

Dlaczego nie ma jeszcze danych CEPiK za październik?

Na stronie PIGMIUR w zestawieniach sprzedaży ciągników według CEPiK najnowszy opublikowany miesiąc to wrzesień 2026. Raportu za październik 2026 nie ma wśród aktualnych plików PDF – stąd zamiast liczb rejestracji opisujemy kryteria doboru mocy na podstawie danych producenta i procedury testowej DLG. Bieżące porównania i testy trzymamy w dziale ciągniki.

Jaką moc podaje producent w klasie ARION 400?

Model (tabela CLAAS) Cylindry Pojemność Moc maks. ECE R 120
ARION 420 4 4,50 l 100 KM
ARION 440 4 4,50 l 125 KM
ARION 460 4 4,50 l 145 KM
Zakres serii ARION 400 4 4,50 l 100–155 KM

Na stronie produktowej ARION 400 CLAAS publikuje tabelę techniczną z mocą maksymalną według ECE R 120. Wykazane wiersze obejmują m.in. modele 420, 440 i 460; w danych serii pojawiają się także wartości 115, 135 i 155 KM. Dla gospodarstwa do ok. 50 ha sensowny punkt startu to dopasowanie tej mocy do najcięższego narzędzia (orka, talerzówka, siewnik, przyczepa) i do czasu pracy – nie do samej powierzchni w hektarach. Producent eksponuje też warianty kabiny i układów sterowania (m.in. CIS), które nie zastępują bilansu mocy uciągu i WOM.

Co dodaje DLG-PowerMix przy wyborze?

Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft opisuje DLG-PowerMix jako niezależne badanie ciągników pod obciążeniem. Na stronie testu DLG wskazuje, że w kartach PowerMix można zestawić wyniki według wymagań obciążeniowych i mocy własnego gospodarstwa. Procedura obejmuje cykle odpowiadające pracom polowym i transportowi, dzięki czemu porównuje się zużycie paliwa (g/kWh, l/ha, l/100 tkm) między modelami – także gdy katalogowa moc ECE R 120 jest podobna. Przykład odczytu kart PowerMix pokazujemy przy MF 8S.265 Dyna E-Power i Dyna-VT.

Najczęstsze pytania

Czy 100 KM wystarczy na 50 ha?

Zależy od najcięższego agregatu, gleby i udziału transportu. Producent w ARION 400 zaczyna tabelę od 100 KM ECE R 120; przy ciężkiej orce i dużych przyczepach trzeba sprawdzić zapas momentu i udźwig TUZ w konfiguratorze lub u dilera.

Czym ECE R 120 różni się od pomiaru DLG?

ECE R 120 to deklaracja mocy silnika według normy stosowanej przez producenta. DLG w PowerMix mierzy zachowanie ciągnika w ustalonych cyklach obciążenia i podaje zużycie paliwa – to inne pytanie niż sama liczba KM w katalogu.

Gdzie szukać rejestracji za październik?

W raportach CEPiK publikowanych przez PIGMIUR; gdy pojawi się plik za październik 2026, wrócimy do liczb marek i mocy.

Redakcja Stodo

Fot. Dirk Pauluweit / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0