Wtorek, 3 listopada 2026 · Imieniny: Hubert, Marcin, Sylwia
Notowania EUR/PLN4,4233 ▲ 0,1%USD/PLN3,9526 ▲ 0,3%Pszenica konsumpcyjna972 zł/t ▲ 0,8%Kukurydza973 zł/t ▲ 1,7%Rzepak2 513 zł/t ▲ 0,5%Tuczniki6,27 zł/kg ▼ -0,6%Młode byki27,77 zł/kg ▲ 0,1%Mleko surowe1,94 zł/kg ▲ 2,1%Stan: 3.11, 18:11 · wszystkie ceny
Gorące tematy:
Testy

Ciągniki 100–130 KM: test profi na 7 modeli i DLG PowerMix Fendta 211

Jednego testu całej klasy 100–130 KM nie ma, ale są dwa rzetelne pomiary: magazyn profi zbadał z Deulą Warendorf siedem ciągników o mocy ok. 100 KM, a DLG zmierzyła w PowerMix Fendta 211 S Vario. Zestawiamy wyniki i dane katalogowe Deutz-Fahra serii 5.

Pomarańczowy ciągnik Zetor z ładowaczem czołowym na stoisku targów Polagra w Poznaniu

W skrócie: Dla ciągników 100–130 KM mamy dwa niezależne pomiary, nie jeden test całej klasy. W teście profi i Deuli Warendorf najmniej paliwa na kWh zużył Steyr Plus 4110 (301 g/kWh), najwięcej Kubota M5-112 (354 g/kWh). DLG zmierzyła w PowerMix Fendta 211 S Vario 285 g/kWh w pracach polowych.

Kto i kiedy testował ciągniki około 100 KM?

Magazyn profi opublikował 12 stycznia 2026 r. pierwszą część porównania siedmiu ciągników: Claas Axos 3.105, John Deere 5105M, Kubota M5-112, Massey Ferguson 5M.105, Same Explorer 105, Steyr Plus 4110 i Valtra A105. Maszyny badano latem 2025 r. Moc na WOM i zużycie paliwa zmierzyła Deula Warendorf na hamulcu wiroprądowym, a udźwig, hydraulikę, masy i hałas ustaliła redakcja profi. Moc znamionowa wg producentów wynosi od 98 KM (Claas) do 110 KM (Steyr) i 114 KM (Kubota), czyli to dolna część klasy. Massey Ferguson 5M.105 i Valtra A105 mają ten sam silnik, skrzynię i podwozie.

Co zmierzono Wynik Model
Moc maks. na WOM 71,7 kW (97,5 KM) Steyr, John Deere
Moment obrotowy 446 Nm / 330 Nm Steyr / Kubota
Zużycie na kWh, najlepsze 301 g/kWh (14,4 l/h) Steyr
Zużycie na kWh, najsłabsze 354 g/kWh (16,9 l/h) Kubota
Hałas, pełne obciążenie 70 dB(A) Same, Massey Ferguson
Hydraulika z drugą pompą 105 l/min Massey Ferguson, Valtra
Udźwig TUZ ponad 5 t Claas

Który ciągnik w teście spalił najmniej?

Według profi John Deere 5105M był najoszczędniejszy zarówno przy pełnym, jak i częściowym obciążeniu, a Steyr wygrał w zestawieniu zużycia na kWh. W konfiguracji z ładowaczem Massey Ferguson i Valtra mają około 2,8 t zapasu do dopuszczalnej masy, a Same tylko 1,2 t. Przed zakupem ciągnika z ładowaczem sprawdź więc dopuszczalną masę całkowitą, nie tylko moc.

Co pokazał DLG PowerMix dla Fendta 211 S Vario?

DLG TestService zbadała na hamowni ciągnik Fendt 211 S Vario (trzy cylindry AGCO Power, 3298 cm³, norma Stage V). Moc znamionowa to 84 kW (114 KM), maksymalna 91 kW (124 KM) wg UNECE R 120; na WOM 72 i 81 kW. Karta nr 2106-0069 nie podaje daty pomiaru, plik pochodzi z listopada 2022 r. Średnio zmierzono 285 g/kWh oleju napędowego, 6,3 l/ha i 4,2 ha/h. W transporcie wynik to 416 g/kWh i 4,9 l na 100 tkm. Przedstawiamy dane DLG, nie wyniki własnych testów.

Cykl pracy g/kWh l/ha
Ciężka praca uciągowa 286 13,2
Średnia praca uciągowa 278 8,0
Ciężka praca z WOM 259 5,6
Lekka praca z WOM 312 2,6
Wynik ogólny 285 6,3

Co mówią dane katalogowe i rejestracje?

W katalogu Deutz-Fahra serii 5 (Stage V) w klasie 95–126 KM jest pięć modeli.

Model Moc maks. Silnik
5095 70 kW / 95 KM 4 cyl., 3849 cm³
5100 75 kW / 102 KM 3 cyl., 2887 cm³
5105 78 kW / 106 KM 3 cyl., 2887 cm³
5115 85 kW / 116 KM 4 cyl., 3849 cm³
5125 93 kW / 126 KM 4 cyl., 3849 cm³

Moc katalogowa to moc silnika, więc na WOM zawsze będzie niższa: w teście profi Steyr i John Deere oddały na WOM około 88% mocy deklarowanej. Według CEPiK we wrześniu 2026 r. zarejestrowano w Polsce 126 nowych ciągników o mocy 100–149 KM, o czym piszemy w tekście o rejestracjach ciągników we wrześniu. Metodykę PowerMix opisujemy na przykładzie ciągnika większej klasy w teście Massey Fergusona 8S.265. Wyniki profi i DLG mierzono różnymi metodami, więc nie zestawiaj ich g/kWh bezpośrednio.

Najczęstsze pytania

Czy jest jeden test całej klasy 100–130 KM?

Nie znaleźliśmy. Są pojedyncze pomiary: siedem modeli ok. 100 KM u profi i karty PowerMix DLG dla wybranych ciągników.

Czy Stodo testowało te ciągniki?

Nie. Wszystkie wyniki pochodzą z testów profi, Deuli Warendorf i DLG TestService.

Który ciągnik zużył najmniej paliwa?

W teście profi John Deere 5105M był najoszczędniejszy w godzinie pracy, a Steyr Plus 4110 miał najniższe zużycie na kWh (301 g/kWh).

Czy moc z katalogu to moc na WOM?

Nie, to moc silnika. Na WOM ciągnik oddaje mniej, w teście profi najwięcej około 88–91%.

Redakcja Stodo

Fot. MOs810 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0