Czwartek, 5 listopada 2026 · Imieniny: Dalemir, Filotea, Sławomir
Notowania EUR/PLN4,4014 ▼ -0,5%USD/PLN3,9097 ▼ -1,1%Pszenica konsumpcyjna972 zł/t ▲ 0,8%Kukurydza973 zł/t ▲ 1,7%Rzepak2 513 zł/t ▲ 0,5%Tuczniki6,27 zł/kg ▼ -0,6%Młode byki27,77 zł/kg ▲ 0,1%Mleko surowe1,94 zł/kg ▲ 2,1%Stan: 5.11, 06:10 · wszystkie ceny
Gorące tematy:
Kukurydza

Kukurydza na kiszonkę w PDO 2026: SM Lazar 107% wzorca, Honoreen 106%

COBORU opublikował wstępne wyniki plonowania kukurydzy na kiszonkę z doświadczeń porejestrowych 2026. Wzorzec w grupie średniowczesnej dał 191,0 dt suchej masy z hektara, a w średniopóźnej 199,9 dt/ha. Najwyżej wypadły SM Lazar i Honoreen.

Sieczkarnia Claas ładuje sieczkę z kukurydzy do przyczepy ciągniętej przez niebieski ciągnik na polu kukurydzy

W skrócie: We wstępnych wynikach PDO COBORU za 2026 r. wzorzec kukurydzy kiszonkowej dał 167,4 dt suchej masy z ha w grupie wczesnej, 191,0 dt/ha w średniowczesnej i 199,9 dt/ha w średniopóźnej. Liderami są Keltico (103%), SM Lazar (107%) i Honoreen (106%). Zawartość suchej masy była niższa niż rok wcześniej.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych udostępnił wstępne zestawienie plonów kukurydzy na kiszonkę z sezonu 2026. Ośrodek zastrzega, że po pełnej weryfikacji liczby mogą się jeszcze nieznacznie zmienić, a pełne opracowanie z innymi cechami rolniczymi ukaże się później.

Ile plonował wzorzec w 2026 roku?

Wzorzec to średnia ze wszystkich odmian badanych w danej grupie wczesności. W grupie wczesnej spadł do 167,4 dt/ha z 175,6 dt/ha w 2025 r. W pozostałych grupach był wyższy niż rok wcześniej: w średniowczesnej 191,0 dt/ha wobec 183,3 dt/ha, w średniopóźnej 199,9 dt/ha wobec 184,6 dt/ha. Do rekordu z 2024 r. (197,7 i 206,2 dt/ha) zabrakło jednak kilku decyton.

Grupa wczesności Wzorzec 2026 (2025), dt s.m./ha Sucha masa 2026 (2025), %
Wczesna 167,4 (175,6) 31,2 (33,4)
Średniowczesna 191,0 (183,3) 32,1 (32,9)
Średniopóźna 199,9 (184,6) 32,1 (33,1)

Które odmiany wypadły najlepiej?

W grupie średniowczesnej, najliczniejszej w zestawieniu, prowadzi SM Lazar ze 107% wzorca, przed SM Zerka (106%) i francuską Blandeen (104%), która nie jest wpisana do krajowego rejestru i pochodzi ze wspólnotowego katalogu. Po 103% uzyskały SM Ina i SM Pazur. Najsłabiej wypadły Inspiro (92%) i SM Nida (94%).

W grupie średniopóźnej pierwsze miejsce zajął Honoreen ze 106% wzorca, który w poprzednich trzech latach również przekraczał 100%. Dalej są Pascaleen (104%), LG31304 (103%) i Sandreen (102%).

W grupie wczesnej w 2026 r. badano tylko dwie odmiany z tabeli: Keltico osiągnęła 103%, a SM Manoso 97%. Pozostałe odmiany tej grupy mają w zestawieniu wyniki tylko z wcześniejszych lat, więc na ich tegoroczne liczby trzeba poczekać.

Co oznacza niższa zawartość suchej masy?

We wszystkich grupach zawartość suchej masy w plonie ogólnym była niższa niż w latach 2023–2025. Tymczasem w 2024 r. przekraczała 35%. Wysoki plon nie zawsze szedł w parze z dojrzałością: wśród średniowczesnych najwięcej suchej masy miały Infernico (33,9%), RGT Lanxx (33,5%) i SM Orient (33,4%). Przy wyborze odmiany warto więc porównać obie kolumny i dopasować wczesność do terminu zbioru. Więcej o tym piszemy w tekście o wilgotności kukurydzy przy zbiorze.

Najczęstsze pytania

Ile doświadczeń objęło zestawienie?

Po 20 doświadczeń w każdej grupie. W grupie średniowczesnej części odmian dotyczy 18 doświadczeń.

Czy to wyniki ostateczne?

Nie. COBORU opisuje je jako wstępne. Zweryfikowane dane ukażą się w serii o wynikach porejestrowych doświadczeń dla kukurydzy za 2026 r.

Jak korzystać z list odmian zalecanych?

Wyjaśniamy to w poradniku o liście zalecanych odmian.

Redakcja Stodo

Fot. Luis Miguel Bugallo Sánchez (user Lmbuga) / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0